opinie.positor.pl

Skutki koronawirusa

O tym jakie koronawirus będzie miał skutki dla gospodarki i w ogóle dla społeczeństwa, będzie można pogadać po opanowaniu epidemii. Ale już dziś możemy kilka faktów odnotować. Podkreślę to słowo: „faktów”, nie mówię tu o spekulacjach. Otóż, na pewno są działy gospodarki, którym ta sytuacja wyjdzie na dobre. Producenci, dystrybutorzy i sprzedawcy makaronów, ryżu, kasz, mielonek i w ogóle wszystkiego „zamkniętego w puszce”, maseczek, środków dezynfekujących, rękawiczek i papieru toaletowego na pewno zanotują zwiększone przychody. Takiego popytu na te produkty, żeby półki sklepowe świeciły pustkami, to już dawno nie widziałam… Na pewno taż nie stracą firmy farmaceutyczne. Środki do odkażania oraz wszelkie specyfiki przeciwgrypowe i przeciwprzeziębieniowe schodzą jak świeże bułeczki. Jak się pojawi coś na koronowirusa, to w ogóle będą mieli bum.

Straci za to branża turystyczna. Już dziś pojawiają się głosy, że powinna otrzymać rekompensaty. Stracą też firmy, których pracownicy nie mogą pracować zdalnie z domu. Bo w jaki sposób ma pracować z domu np. stolarz, tapicer, pracownik magazynu, itd. Przykłady można mnożyć. Niewątpliwie w wielu firmach zamieszanie pojawi się także w związku ze zmianą regulaminów i zabezpieczeń, np. spowodowanych koniecznością przetwarzania danych osobowych klientów przez pracownika w jego domu.

A ponieważ obowiązuje żelazna zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć, podejmujmy wszelkie środki, aby zminimalizować ryzyko zarażenia się. Unikajmy zbiorowisk ludzkich. Trzymajmy się na dystans od osób, które wyglądają na chore (nie tylko ze względu na koronowirusa, grypa też jest groźna). Starajmy się nie dotykać twarzy. Myjmy dokładnie ręce po powrocie do domu, ale także w pracy czy w innych miejscach, w których spotykamy wielu ludzi. Warto przypilnować także w pracy, aby pomieszczenia użytkowane przez wielu pracowników np. kuchnie, recepcje, kabiny toalety wc, umywalki, podlegały starannej dezynfekcji.

Warto także zadbać o odporność. Nie – zamykając się w domu na cztery spusty, ale spacerując, biegając, jeżdżąc na nartach czy co tam lubicie. I odżywiając się zdrowo. Dieta bogata w witaminy – owoce i warzywa oraz zdrowe kwasy tłuszczowe np. z ryb, potrafi zdziałać cuda 🙂